Младенов уточни, че чуждестранният му колега го е попитал часове след огласения вчера доклад, предаде "Фокус".
"Оценката на правителството е, че тази ситуация, в която е поставена България, е напълно неприемлива. Доверието е разменната монета в дипломацията, а дори съмнението, че има връзки извън контрола на държавата, създава много сериозно недоверие", категоричен бе той.
Първата стъпка на МВнР ще бъде отзоваването на висши дипломати, които са изпратени на задгранична командировка с акт на външния министър, заяви още Николай Младенов. Освен това правителството ще се обърне с искане към президента за предсрочно отзоваване на посланици и постоянни представители, които са в списъка на комисията.
По думите на Младенов ще бъде предложено законодателно решение, което да не позволява оттук нататък за дипломати да бъдат назначавани агенти на ДС.
Такова предложение направиха по-рано днес в парламента и от Синята коалиция.
Премиерът Бойко Борисов заяви пред журналисти, че го е срам от разкритията.
"Много ме е срам, че 20 години след това... И не знам утре как ще си погледна колегите в Брюксел (където ще се проведе среща на върха на ЕС - бел.ред.) и не знам как ще отговоря, ако ми кажат: „Верно ли си ми пратил посланик... Те не знаят кой ги е пратил – предишното правителство и президентът, не знам как ще им отговоря.
Затова с министър Младенов, с политическа партия ГЕРБ твърдо сме решени в парламента да отстоим отзоваването на всички тези посланици и оттук нататък повече да не се назначават бивши агенти или служители на ДС по нашите посолства", заяви премиерът.
Той отбеляза, че партията е взела това решение на политическо ниво.
В момента служители на МВнР, за които има обявена принадлежност на ДС, са 88 души, 33-ма са на мандат в чужбина като посланици и постоянни представители на България в различни международни организации. Николай Младенов уточни, че са подадени за проверка 462 лица. 192-ма са с установена принадлежност към ДС.
Младенов коментира, че посланиците ни със съпричастност към бившата ДС се увеличават през годините. В периода 1997 г. - 2000 г. около 30% от изпратените дипломати са имали такава обвръзка, а в периода от 2001 г. досега този процент стига 50.
*Последна актуализация в 19 ч.