"В момент, в който здравеопазването е в кома, имаме реален спад в доходите на хората, имаме проблеми в образованието, в науката, в други социални системи, да се занимаваме с един такъв проблем – мисля, че не сме на нивото, на отговорността, която са ни възложили нашите избиратели. Нека правителството се занимава, аз мисля да се посветя на друго", каза Първанов, който още вчера се обяви против масова чистка на дипломати.
Според Първанов, тази тема не е нищо повече, освен ново издание на онова, което преди 20 години е направил Стоян Ганев (министър на външните работи в началото на 90-те години - бел.ред.). По думите на президента това е тема, започната от Румяна Желева (подалият оставка първи министър на външните работи в кабинета на Борисов - бел.ред.), но не й е стигнало време и размах да я реализира.
Известно е, че посланиците се назначават с президентски указ, а с решение на правителството - консулите. По-рано днес външният министър Николай Младенов обаче обяви, че в началото на 2011 г. правителството ще внесе промени в Закона за дипломатическата служба, според които няма да има нужда от президентски указ. Без да даде повече подробности той допълни, че лично ще разговаря с Георги Първанов, "за да вземат заедно правилното решение, което е в интерес на България".
Междувременно лидерът на БСП Сергей Станишев бе категоричен, че няма как партията да подкрепи лустрационни, според нея, текстове в закона, с които да се избегне назначаването на агенти на ДС на дипломатическа служба.Бившият премиер също намекна за агентурното минало на Божидар Димитров.
"За разлика от много други страни от Централна и Източна Европа, за българските агенти на комунистическата тайна полиция нямаше никакви последици, дори и след като те бяха разкрити. Това се отрази зле на имиджа на България. И ако сега българското Външно министерство успее да се раздели с тези хора, това би било стъпка напред", коментира в същото време в интервю за Дойче веле ръководителят на софийското бюро на Фондация "Конрад Аденауер" Андреас фон Белов.